aktualności
Goleniów testuje elektryczną śmieciarkę

Na ulicach miasta pojawił się do niedawna nieznany widok: potężna, ale niemal zupełnie bezszelestna śmieciarka elektryczna Mercedes‑Benz eEconic 300, którą testuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie. Muszę się Wam przyznać, że Prezes PGK sp. z .o. umożliwił mi małą przejażdżkę nią po ulicach miasta. Swoje wrażenia dzieliłem z 3 pracownikami – panami Łukaszem, który był kierowca pojazdu oraz Janem i Krystianem.
Praca jak praca w sumie niewiele się różni. Ale wyraźnie więcej jest plusów – mówią zgodnie. O czym piszemy poniżej.

Bez dymu i hałasu
„W końcu nie mamy spalin pod nosem!” – cieszy się pani Anna, mieszkanka osiedla. Rzeczywiście, eEconic pomimo ładunku odpadów pracuje niemal bezgłośnie, a brak chmur spalin w gęstej zabudowie to ogromna zaleta.
Parametry, które robią wrażenie
– Dwa silniki elektryczne, 330 kW mocy ciągłej, a w chwilach szczytowych aż 400 kW – wylicza kierowca, pan Łukasz, który oprowadził nas po kabinie (i to dosłownie, kabina ma prawie 2 metry wysokości). – Bateria 336 kWh pozwala na realny zasięg roboczy około 200 km. Najważniejsze, że jedno ładowanie spokojnie wystarcza na cały dzień pracy.
Komfort pracy
Kierowca podkreśla, że kabina jest znacznie bardziej przestronna niż w tradycyjnej śmieciarce: – Można w niej stać na nogach, w zimie bez problemu się przebrać. Lepsza też jest widoczność, bo kabina jest bardziej przeszklona. Generalnie kierowca siedzi niżej, mnie to nie przeszkadza, choć są kierowcy którzy wolą manewrować autem z wyższej wysokości – mówi pan Łukasz. Czujniki bezpieczeństwa ograniczają prędkość do 30 km/h, gdy na podeście z tyłu stoi pracownik – to duży plus dla ochrony załogi. Umieszczony pojemnik w chwytakach podnosi się automatycznie – zauważa pan Jan – w starszych spalinowych wersjach jest specjalna dźwignia lub przycisk. Niektórym ciężko się przestawić, ale generalnie to przyspiesza pracę, więc jest ok – dodaje.

Koszty i perspektywy
Cena zakupu takiego eEconica sięga około 250 000 zł netto (ok. 300 000 zł brutto). Mimo wyższej inwestycji, eksploatacja jest tańsza – po kilku latach łączne koszty zakupu, energii i serwisu wyrównują się z tradycyjnymi śmieciarkami. A korzyść natychmiastowa: brak emisji spalin w centrum miasta.
Co na to mieszkańcy?
Opinie napotkanych mieszkańców Goleniowa są tylko pozytywne. Wiadomo – mniej smrodu, mniej hałasu to same plusy.
PGK szykuje przetarg
Jak dowiedzieliśmy się od Prezesa PGK Zbigniewa Pankiewicza, ogłoszenie przetargu na własny pojazd elektryczny ukaże się w ciągu najbliższych 2 tygodniach. Planowany termin dostawy do floty to grudzień 2025. Dodajmy, że do tej pory PGK posiada 9 pojazdów zbierających odpady w naszej gminie. Elektrośmieciarka będzie zatem 10.
A… i jeszcze jedno, byłbym zapomniał….. pan Jan na koniec, ten w kraciastej koszuli, podarował mi dwa cukierki yogurtini…. śpieszę donieść, były pyszne.
Tekst i Foto: Darek Religa




