aktualności
Wojewódzkie wsparcie dla Gminy Goleniów: ponad 2 mln zł na infrastrukturę ochrony ludności

Na prośbę Wojewody Zachodniopomorskiego, w świetle ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz przyjętego przez Radę Ministrów Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, gmina Goleniów przygotowała prognozę zapotrzebowania na środki finansowe niezbędne do realizacji kluczowych zadań z zakresu obrony cywilnej.
Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Dokument zatwierdzono podczas posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 1 lipca 2025 r. w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie. W spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, Komendant Straży Miejskiej, Prezes i Dyrektor Techniczny GWiK, Główny specjalista ds. zarządzania kryzysowego.
Podczas obrad omówiono zakres przewidywanych inwestycji i uzgodniono szczegóły wieloetapowego planu modernizacji. Zestawienie kosztów – po akceptacji Starosty Goleniowskiego – przesłano 4 lipca do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, skąd pochodzi dotacja w wysokości 2 464 506 zł.
Co zostanie zrealizowane?
Z przyznanych środków sfinansowane zostaną między innymi:
Budowa i dokumentacja magazynu obrony cywilnej i przeciwpowodziowego oraz rozbudowa remizy OSP w Krępsku;
Zakup i montaż urządzeń, m.in. automatycznej workownicy do wody pitnej, mobilnej stacji uzdatniania wody (1 szt.) i kompatybilnych stacji (4 szt.), zbiorników, regałów magazynowych, agregatów prądotwórczych (4 szt.) oraz mobilnego banku energii (5 szt.);
Wyposażenie ratownicze: zestaw hydrauliczny (2 komplety), rękawy przeciwpowodziowe (10 szt.), pilarki ratownicze (łącznie 6 szt.), przyczepka do quada z najazdami; latarki Mactronic (10 szt.), pachołki drogowe (10 szt.); torby R0 (2 szt.);
Szkolenia dla osób funkcyjnych w zakresie ochrony ludności;
Sprzęt poprawiający łączność: laptop do obsługi syren alarmowych, radiotelefony (10 szt.);
Transport: zakup busa do ewakuacji ludności.
Realizacja tych powyższych zadań rozpocznie się już niebawem, a wszystkie zadania muszą zostać ukończone i rozliczone do końca 2025 roku.

Wojna za naszą wschodnia granicą i sytuacja na świecie powoduje, że czujemy się coraz mniej bezpieczni. To warto przypomnieć w tym miejscu, gdzie moglibyśmy się schronić w sytuacjach zagrożenia. W tej chwili na terenie Goleniowa dysponujemy następującymi miejscami ukrycia:
Schron – Szpitalne Centrum Medyczne ul. Nowogardzka 2 – 103 osoby,
Ukrycia typu 2 -PZU ul. Młynarska 16 – 27 osób. Spółdzielnia Mieszkaniowa „OSADA” ul. Piaskowa 311 osób,
Miejsca doraźnego schronienia typu 3 -na terenie miasta 263 ukrycia dla 41 129 osób.
Na terenie gminy 66 ukryć dla 8217 osób.
W liczbach wygląda to nie najgorzej. Jednak prawda jest niestety inna. W praktyce właściwe byłoby raczej stwierdzenie – „ratuj się kto może”. Te miejsca, które zostały zinwentaryzowane jako miejsca doraźnego schronienia, to w większości niespełniające większych wymogów bezpieczeństwa – piwnice pod blokami czy prywatnymi posesjami, garaże bez hermetyczności, czy filtracji powietrza i podobnego typu pomieszczenia. Ustawa z grudnia 2024 o ochronie ludności i obronie cywilnej ma to zmieniać w perspektywie najbliższych lat na lepsze. Jak będzie -zobaczymy.
Darek Religa