Connect with us

aktualności

Goleniów – miasto własnych monet

Dodane

w

Festiwal Hanzeatycki zaczyna się już jutro. Wśród wielu atrakcji będzie też i ta.

Jarosław Jancelewicz, twórca Muzeum Ziemi Goleniowskiej i propagator historii naszej okolicy przygotował dla festiwalowych gości nie lada gratkę. Będzie można wybić na specjalnym kowadle pamiątkowego goleniowskiego denara z mosiądzu, miedzi czy srebra. Charakterystyczną postać Jarosława będzie można spotkać w „Strefie Folklorystycznej” przy Spichlerzu.
Pamiątkowa moneta jest wiernym odwzorowaniem tych używanych w średniowieczu. Jest jednak od pierwowzoru sporo większa, co by nam się gdzieś szybko nie zagubiła.

🔨 Trochę siły, jedno uderzenie młotem – i zabierasz do domu własnoręcznie wybity denar!
Wpadł mi przy tej okazji pomysł do głowy. Szkoda, że wybijany podczas festiwalu denar nie będzie oficjalna walutą w czasie jego trwania… albo choćby jaka zniżka…:)

Poniżej nieco historii na temat goleniowskiego średniowiecznego pieniądza.

Historia goleniowskiego denara
Pierwsze denary goleniowskie wybijano już w XIII wieku. W lokacji z 1268 roku nadanej miastu przez księcia Barnima I, nie ma mowy o prawie Goleniowa do wybijania monet, jednak i tak wiadomo, że je wówczas wybijano. Oficjalnie takie prawo Goleniów otrzymał najprawdopodobniej dopiero ponad sto lat później w roku 1383. Co ciekawe, wybijanie własnej, miejskiej monety nie było w owych czasach niczym wyjątkowym. W XIV wieku każde więsze miasto na Pomorzu posiadało prawo mennicze.
Goleniowskie denary, wykonywane ze srebra, cieszyły się uznaniem za jakość wykonania i estetykę. Były niewielkie – o średnicy około 1 cm – i ozdobione symbolami, które do dziś znajdują się w herbie miasta: półksiężycami oraz cztero-, pięcio- i sześcioramiennymi gwiazdami. Często przedstawiały również gryfa – herb dynastii Gryfitów – oraz wizerunki książąt.
Denary goleniowskie miały charakter dwustronny, z awersem przedstawiającym symbol władzy, a rewersem zawierającym znaki identyfikacyjne mennicy. Były bite w okresie, gdy miasto dynamicznie się rozwijało i pełniło istotną rolę handlową w regionie. Dziś są cennym świadectwem historii i tożsamości Goleniowa no i co oczywiste nie lada gratką dla pasjonatów numizmatyki.

Darek Religa na podst. inf Muzeum Ziemi Goleniowskiej

A to oryginalne średniowieczne denary – zasoby Muzeum Ziemi Goleniowskiej
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

radionaszgoleniow.com.pl